Chirurgia stomatologiczna zajmuje się drobnymi zabiegami w obrębie wyrostka zębowego i tkanek miękkich jamy ustnej. Zabiegi te wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
Do zabiegów tych zaliczmy:
- ekstrakcja (usunięcie) zęba
- leczenie powikłań poekstrakcyjnych
- usunięcie zęba zatrzymanego
- dłutowanie korzeni zębów
- resekcje wierzchołków korzeni zębów
- plastyka wyrostka zębodołowego
- podcięcie wędzidełek warg i języka
- chirurgiczne leczenie ropni
- usuwanie torbieli kości i tkanek miękkich
Zabiegi przeprowadzamy bezboleśnie i bezstresowo dzięki skutecznym znieczuleniom, dużemu doświadczeniu i indywidualnemu podejściu do Pacjenta.
PRF
Preparaty takie, określane mianem „bogatopłytkowych”, charakteryzują się znacznie
zwiększonym stężeniem tzw. płytkopochodnych czynników wzrostu (PGF Platelet Growth Factors)- białek uwalnianych w organizmie z ziarnistości trombocytów. Czynniki te pełnią kluczową rolę we wspomaganiu procesów regeneracyjnych tkanek. Czym jest fibryna bogatopłytkowa (PRF)?
Fibryna bogatopłytkowa (PRF) jest frakcją krwi, którą otrzymuje się po odwirowaniu krwi pobranej od pacjenta. Zawiera ona duże stężenie leukocytów, czynników wzrostu oraz gęstą sieć fibryny, które wspomagają i przyspieszają proces gojenia kości i tkanek miękkich.
Jakie zastosowania ma PRF w stomatologii?
Głównie jest ona wykorzystywana w chirurgii stomatologicznej i periodontologii:
- Zabiegi augmentacji kości (zwiększenia jej ilości i objętości w przypadku, gdy jest jej zbyt mało do wszczepienia implantu,.
- Przeszczepy kości i tkanek miękkich, podniesieniu dna zatoki szczękowej,
- Zaopatrzenia zębodołu po usunięciu zęba, aby zminimalizować ryzyko powikłań oraz zmniejszyć ilość utraty kości w pierwszych miesiącach po zabiegu.
Jakie są zalety stosowania PRF jako dodatkowy element przy zabiegach chirurgicznych?
PRF działa zarówno w tkankach miękkich, jak i w kości przyspieszając gojenie tkanek, tworzenie nowych naczyń krwionośnych w miejscu usuniętego zęba, założonego implantu lub zastosowaniu materiału kościozastępczego. Dodatkowo fibryna bogatopłytkowa zmniejsza stan zapalny w okolicznych tkankach, a także minimalizuje dolegliwości bólowe po zabiegu. Z badań wynika, że zastosowanie PRF-u zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia suchego zębodołu po usunięciu zęba (lokalny stan zapalny kości w przypadku utraty skrzepu).
Czy zastosowanie PRF jest bezpieczne?
Tak, jest całkowicie bezpieczne, gdyż PRF powstaje z własnej krwi pacjenta, pobranej i odwirowanej bezpośrednio przed zabiegiem. Nie ma konieczności zlecania tej czynności zewnętrznym instytucjom czy sprowadzania preparatu z banku tkanek. Nie ma zatem niebezpieczeństwa nieprzyjęcia materiału przez organizm czy też podania wadliwego, niepełnowartościowego czy przeterminowanego produktu.
Przeciwwskazaniami do uzyskania PRF-u są:
- choroby nowotworowe krwi (np. białaczka),
- niektóre nienowotworowe choroby krwi
- ciąża i karmienie piersią.
PRF 300 – 400 zł
Usunięcie zęba stałego 250 – 500 zł
Usunięcie zęba mądrości 500 – 1000 zł
Nacięcie i drenaż ropnia 200 – 300 zł
Plastyka wędzidełka wargi lub języka 400 – 600 zł
Odsłonięcie zęba zatrzymanego od 500 zł
Wycięcie kaptura dziąsłowego przy zębie mądrości 200 zł
Zabiegi płatowe (np. resekcje korzenia) od 800 zł
Zamknięcie połączenia ustno-zatokowego 300 zł
Wsteczne wypełnienie kanału MTA 300 – 500 zł