Jeśli w badaniu okazało się, że ząb wymaga leczenia kanałowego, oznacza to, że bakterie próchnicy przedostały się do korzeni zęba. Zajęły szkliwo i zębinę i dostały się do unerwionej i ukrwionej miazgi zęba, która jest połączona z krwioobiegiem całego organizmu. Taka sytuacja jest niebezpieczna dla zęba istnieje ryzyko jego utraty oraz negatywnie wpływa na stawy, serce, nerki oraz inne narządy, dlatego też wymaga natychmiastowego leczenia endodontycznego.
Leczenie endodontyczne, nazywane także potocznie „leczeniem kanałowym”, obejmuje hamowanie procesów chorobowych zachodzących w korzeniu zęba poprzez usunięcie miazgi, poszerzenie kanału i szczelne wypełnienie systemu kanałów korzeniowych tak zwanym ćwiekiem gutaperkowym czyli substancją pochodzenia naturalnego, która pozyskiwana jest w podobny sposób jak kauczuk naturalny.
Do zainfekowania miazgi zęba może dojść w następujących przypadkach:
- pęknięcia zęba
- głębokiego i rozległego ubytku
- kilkukrotnego leczenia zęba
- złamania zęba
Nieleczona infekcja miazgi mogą być przyczyną bolesnych powikłań, w tym do powstania stanu zapalnego około wierzchołkowego .Leczenie kanałowe jest często jedynym sposobem na zachowanie zęba i wymaga doświadczenia i rozległej wiedzy medycznej.
Niepokojącymi objawami, skłaniającymi do niezwłocznej wizyty u lekarza stomatologa, są:
- ból spontaniczny lub pulsujący, utrzymujący się przez dłuższy czas
- nadwrażliwość na ciepło i zimno
- odczuwanie bólu podczas nagryzania
- rozległy ubytek próchnicowy
- ciemna barwa zęba
- obrzęk i bolesność błony śluzowej oraz okolicznych tkanek miękkich
Leczenie kanałowe pod mikroskopem
Współczesna endodoncja pozwala lekarzowi na dokładną diagnostykę oraz precyzyjne i bezbolesne leczenie. Przed każdym zabiegiem, w trakcie i na zakończenie, wykonuje się badanie przy użyciu radiowizjografii (RVG). W celu dokładniejszej analizy i diagnostyki, w niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie badania tomografii komputerowej (CBCT). Dzięki pracy przy użyciu wysokiej klasy mikroskopu zabiegowego, lekarz jest w stanie z precyzją i najmniejszymi szczegółami ocenić anatomię systemu korzeniowego, co gwarantuje większą skuteczność leczenia, umożliwiając wyleczenie zębów wcześniej kwalifikowanych do usunięcia ze względu na skomplikowaną budowę systemu kanałowego oraz niepowodzenia pierwotnego leczenia (złamane narzędzie kanałowe, perforacja).
Powtórne leczenie kanałowe, tzw. reendo – to zabieg stomatologiczny, który wykonywany jest gdy występuje ból i stan zapalny w zębie, który był już wcześniej leczony kanałowo. Konieczność przeprowadzenia zabiegu stwierdza lekarz na podstawie zdjęcia rentgenowskiego.
Wskazania:
- Nieprawidłowo lub niedokładnie wypełnione kanały
- Kanały z pozostawioną martwą miazgą
- Zęby leczone amputacyjnie
- Kanały z pozostawionymi narzędziami
- Przewlekły stan zapalny wokół korzenia
ono niezasadne lub niemożliwe do wykonania 150 zł (cena nie obejmuje diagnostyki RTG / tomografii komputerowej)
Całkowity koszt leczenia endodontycznego , wizyta jednoseansowa – W cenie uwzględniona praca pod mikroskopem, chemo-mechaniczne opracowanie kanałów, koferdam, termiczne wypełnienie ciekłą gutaperką (metoda 3D), znieczulenie , RTG punktowe.
Wizyta bólowa (wkładka dewitalizująca lub sterydowa) od 250 zł
Siekacze od 600 zł
Przedtrzonowiec od 800 zł
Trzonowiec od 1000 zł
Powtórne leczenie (rewizja) dodatkowo 100 – 200 zł za kanał
Usunięcie złamanego narzędzia od 400 zł