Higienizacja to nie tylko zabieg oczyszczania, to również przedstawienie zagrożeń płynących z niedostatecznego dbania o jamę ustną oraz pobudzenie świadomości pacjentów w tak ważnym obszarze, jakim jest utrzymanie zdrowia, nie tylko zębów, ale całego organizmu. Nowoczesna profilaktyka daje szansę, by dożyć starości z kompletem pięknych, zadbanych,a na dodatek własnych zębów.

Pełny zabieg higienizacji jamy ustnej obejmuje:
• scaling (usuwanie kamienia naddziąsłowego i pod dziąsłowego)
• piaskowanie osadu,
• polerowanie powierzchni zębów,
• fluoryzacja (zabezpieczanie zębów przed nadwrażliwością po zabiegu higienizacji)
• instruktaż higieny jamy ustnej i odpowiedniej metody szczotkowania

Czym jest skaling?

Skaling to zabieg który polega na usuwaniu kamienia nazębnego który powstaje na skutek niedostatecznej higieny jamy ustnej, odkłada się głównie w okolicach szyjek zębowych jak również w przestrzeniach między zębowych. Kamień nazębny może być nad i poddziąsłowy, stanowiąc środowisko dla rozwijających się bakterii. Może być przyczyną próchnicy, halitozy czy chorób dziąseł np. paradontozy.

Skaling ultradźwiękowy jest powszechnym zabiegiem wykonywanym praktycznie u wszystkich pacjentów. Ma na celu oczyszczenie koron zębowych z kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków.

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego.

Kamień nazębny jest to twardy osad o ciemnym zabarwieniu, który powstaje z demoralizowanej płytki nazębnej. Na kamień nazębny składają się bakterie i węglowodany, które są główną przyczyną powstawania próchnicy oraz chorób dziąseł. Kamień nazębny nagromadza się bowiem w okolicach szyjek zębowych oraz w trudno dostępnych miejscach do których nie dociera włosie szczoteczki, takich jak przestrzenie między zębowe. Długotrwałe zaleganie kamienia może powodować, stany zapalne dziąseł jak i przyzębia, recesje dziąseł czyli odsłanianie szyjek zębowych, co może skutkować stopniowym rozchwianiem zębów a potem ich utratą.

Jak często przeprowadzać skaling?

Zabieg powinno się przeprowadzać 2 razy w roku. W zależności od indywidualnych potrzeb może być wykonywany częściej.

Przeciwwskazania do wykonania skalingu

Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu przy użyciu urządzeń ultradźwiękowych jest:

• rozrusznik serca,
• pourazowe odklejanie siatkówki oka,
• ciąża (I trymestr)

Czym jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to zabieg polegający na usuwaniu płytki nazębnej, wszelkich osadów i przebarwień z powierzchni zębów za pomocą tzw. piaskarki, czyli specjalnego urządzenia, które kieruje strumień piasku profilaktycznego, wody i powietrza na zęby.

Przyczyny powstawania osadu nazębnego.

Osad nazębny powstaje kiedy w diecie występują produkty spożywcze, które zawierają duże ilości barwników takich jak czerwone wino, mocna kawa i herbata oraz palenie tytoniu.

Po zabiegu może wystąpić chwilowa nadwrażliwość, natomiast sam zabieg jest bezbolesny.
Zęby po piaskowaniu są podatne na przebarwienia, zatem należy unikać spożywania pokarmów i napojów zawierających barwniki przez 24 h.

Jak często przeprowadzać piaskowanie?

Zabieg powinno się przeprowadzać dwa razy do roku W zależności od indywidualnych potrzeb może być wykonywany częściej.

Przeciwskazania

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu piaskowania są:

  • alergia na sodę lub inne składniki używane podczas zabiegu
  • astma i choroby układu oddechowego
  • rany oraz obrzęk błon śluzowych

Scaling i piaskowanie są zabiegami profilaktycznymi, chroniącymi przed występowaniem chorób jamy ustnej. Kierowane szczególnie do pacjentów już dotkniętych tym problemem jak również do tych którzy nie dostatecznie radzą sobie z higieną jamy ustnej. Zabiegi mają na celu przede wszystkim profilaktykę chorób jamy ustnej ale również wygląd estetyczny zębów.

Polishing

Profesjonalne oczyszczanie zębów za pomocą gumeczek i szczoteczek oraz past polerskich o różnej ścieralności. Dzięki temu zabiegowi zęby pozostają czyste i gładkie.

Fluoryzacja

Fluoryzacja zabiegiem profilaktycznym, polegającym na stosowaniu różnych rodzajów preparatów z fluorem. Fluoryzacja zębów zapobiega rozwojowi próchnicy, a także zapobiega nadwrażliwości zębów.

Związki fluoru wzmacniają tkanki zęba i uodparniają go na działanie kwasów, które są w jamie ustnej oraz na bakterie wywołujące próchnicę.

Fluoryzacja zębów jest szczególnie ważna dla dzieci do 14. roku życia, kiedy zęby są jeszcze na etapie rozwoju.

Wskazania do wykonania fluoryzacji obejmują:

  • zapobieganie próchnicy u dzieci, dorosłych oraz u osób z utrudnioną higieną jamy ustnej (podczas leczenia aparatami ortodontycznymi);
  • remineralizację początkowego stopnia próchnicy oraz przebarwień;
  • zapobieganie próchnicy wtórnej w okolicach wypełnień, koron czy uzupełnień protetycznych;
  • nadwrażliwość szyjek zębowych;
Fluoryzacja 150 zł


Znieczulenie do scalingu 80 zł


Skaling + piaskowanie + polerowanie 1 łuk 200 zł


Skaling + piaskowanie + polerowanie 2 łuki 300 zł


Skaling + piaskowanie + polerowanie + fluoryzacja 1 łuk 250 zł


Skaling + piaskowanie + polerowanie + fluoryzacja 2 łuki 350 zł